Skip to content
11 / 100

Led Işık ve Led Trafo Çeşitleri (Modelleri)

Led Nedir?

Diyot, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan iki bacaklı yarı-iletken bir devre elemanıdır. LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Yarı iletken kullanılarak üretilen bu ışıklar, yarım yüzyılı aşkın bir süredir aydınlatmada yaygın olarak kullanılmaktadır. LED’lerin normal ampüller gibi tel filamentleri yoktur. Bu sebeple daha küçük boyutta ve nispeten daha soğuk çalışma sıcaklığında çalışırlar. Bu da LED’lerin geleneksel ampuller ile kullanılması imkansız olan şekil ve formlarda kullanılabilmesini sağlar. (kaynak)

Led Özellikleri Nelerdir?

Ledler yarı iletken malzemelerdir.
Ana maddeleri silisyumdur.
Üzerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık verirler.
Farklı açılarda ışık verecek şekilde üretilmektedirler.
Ledlerin gerilim-akım grafikleri üsteldir. Uygun çalışma noktasındayken ledin üzerindeki küçük bir gerilim değişimi büyük bir akım değişimine neden olur. Yüksek akım nedeniyle bozulmaması için ledlere seri bir akım sınırlama direnci bağlanır. Böylece hassas olmayan gerilim aralıklarında ledin bozulması engellenir.
Ledler tıpkı bir Zener diyot gibi üzerinde sabit bir gerilim düşürür

Led Avantajları Nelerdir?

Düşük enerji tüketimi, yüksek darbe dayanımı, düşük ısınma ve tüketim oranı, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantajı vardır. LED aydınlatma ürünleri enerji tüketimini %60 ile %80 arasında azaltır. Ayrıca diğer ampullere göre ömürleri çok daha uzundur. Dolayısıyla LED aydınlatma ürünleri, kullanım süreleri boyunca önemli miktarda tasarruf sağlar. Kurulumları kolaydır. Ses çıkarmayan ve titreme yapmayan yapıları sayesinde konforlu bir kullanım sunarlar. Doğal ışık yayarlar ve görme duyusunda herhangi bir yorgunluğa yol açmazlar. LED ürünlerinin 50.000 saate kadar kullanım ömürleri vardır. Günde 12 saat çalışan bir LED ampül 12 yıla kadar kullanılabilir. LED aydınlatma ürünlerinin bir diğer avantajı da bakıma ihtiyaç duymamalarıdır. Dayanıklı yapıları sayesinde kullanım sürelerinin sonuna kadar bile bakım yapılmayabilir. LED aydınlatma ürünleri farklı renk seçenekleri sunar. LED ürünlerin üretiminde farklı ölçüler kullanılarak istenilen renk elde edilir.

Led Nerelerde Kullanılır?

LED aydınlatma ürünleri yüksek dayanıklığa sahiptirler. Hava şartlarından etkilenmezler. Cıva veya diğer tehlikeli maddeleri içermezler. Dolayısıyla
her çeşit iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Günümüzde en çok faydalanılan aydınlatma sistemleri arasında yer alan LED ışıklandırmalar sokaklarda, akvaryumlarda, iç mekan ve dış mekan aydınlatmalarda, araç farlarında, ışıklı reklam tabelalarında, ev ortamında, iş yerinde veya yapılarda sık şekilde kullanılmaktadır. Bu aydınlatma sistemleri arasında en çok tercih edilen ürün türlerinden biri olarak modül led sistemleri de yer almaktadır. Bu sistemler ihtiyaç duyulan farklı yaklaşımlara karşılık olarak üreticiler tarafından geliştirilmiş ve bu sayede ışık ihtiyaçlarını gidermek için çok daha kaliteli, ekonomik ve dayanıklı bir kullanım yöntemi sunulmuştur.